کیت مکش هوا چیست؟

کیت مکش هوا چیست؟، نصب کیت مکش و هدرز، به عنوان راه‌حلی برای تقویت موتور و استهلاک کمتر آن و یکی از قدم‌های اولیه در تیونینگ خودرو‌های معمولی است. اگر با گذشت زمان عملکرد خودرو برای شما تکراری شده است یا احساس می‌کنید موتور خودرو شتاب لازم را نمی‌گیرد، قطعاً باید دنبال راهکاری برای هوا‌رسانی بهتر به موتور خودرو باشید. از طرف دیگر، باید بدانید که تخلیه کامل و سریع سیلندر خودرو از گازهای ایجاد‌شده یا دود اگزوز نیز نقش مهمی در افزایش مکش و تنفس بهتر موتور دارد. در این مقاله به بررسی کیت مکش هوا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کیت مکش هوا چیست؟

هر موتور احتراق داخلی، از موتورهای اسکوتر مخصوص بچه‌ها گرفته تا موتور کشتی‌های عظیم، برای حرکت به دو چیز احتیاج دارد: اکسیژن و سوخت. سیستم ورودی هوا در خودرو، نقش مهمی در نحوه عملکرد موتور دارد و یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تنفس پیشرانه، همین عبور جریان هوا‌ است؛ از سوی دیگر، هوای وارد‌شده به موتور، باید عاری از هر‌گونه ریزگرد باشد؛ زیرا ورود ریزگردها به داخل موتور، باعث کاهش طول عمر آن می‌شود. استفاده از فیلتر هوا، برای جلوگیری از ورود گرد‌و‌غبار به داخل موتور خودرو است.

از طرف دیگر، استفاده از این فیلتر، مانعی بر سر راه عبور جریان هوا ایجاد می‌کند و از شدت جریان آن، تا حد زیادی می‌کاهد. این شرایط در خودرو، مشابه ماسک‌زدن است که باعث می‌شود تنفس، کند‌تر و سخت‌تر از حالت عادی انجام ‌گیرد و دقیقا مشابه شرایطی است که یک فیلتر هوا برای عبور جریان هوا در پیشرانه ایجاد می‌کند. برای حل این مشکل، از کیت مکش هوا استفاده می‌شود تا مشکل عبور جریان هوا متعادل شود.

 کیت مکش هوا، راه‌حلی برای مکش هوای بیشتر از بیرون، برای عبور از فیلتر و ورود به سیستم سوخت در خودرو است. هر چه دمای هوای ورودی به پیشرانه پایین‌تر باشد، چگالی بیشتری خواهد داشت. هوای چگال‌تر، اکسیژن بیشتری به‌همراه دارد و باعث می‌شود با افزایش سوخت، احتراق بیشتری صورت گیرد و در‌نهایت، قدرت بیشتری ایجاد شود. در اکثر خودرو‌ها، به علت قرار‌گیری محل مکش هوا در نزدیکی موتور، دمای هوای ورودی نسبت به محیط بالاتر می‌رود و طبق آنچه گفتیم، این موضوع سبب کاهش چگالی هوا می‌شود که در‌نهایت، قدرت نه‌چندان رضایت‌بخشی از این فرایند حاصل می‌شود.  

کیت‌های مکش هوا به علت قرار‌گیری در مسیر جریان آزاد هوا و همچنین فضایی دور‌تر از موتور خودرو، علاوه بر افزایش حجم هوای ورودی، هوایی خنک‌تر نسبت به حالت قبل را به سمت پیشرانه خودرو می‌فرستند. در واقع، بر‌خلاف تصور عامه، این کیت‌ها به‌خودی‌خود قابلیت خنک‌کنندگی ندارند؛ بلکه به علت شرایط محل قرار‌گیری، هوایی با کیفیت‌‌تر و با دمای پایین‌تر را برای خودرو به ارمغان ‌می‌آورند. لوله‌های به‌کار‌رفته در ساخت این‌ کیت‌ها، معمولا قطور و نرم هستند تا مانع افت فشار هوایی که جریان دارد، نشوند.