کارشناسی رنگ خودرو چیست و چه ضرورتی دارد

کارشناسی رنگ خودرو چیست و چه ضرورتی دارد، احتمالاً برای بسیاری از شما پیش آمده است که در زمان فروش خودرویی که به‌صورت دست‌دوم خریده‌اید، درگیر موضوع تشخیص رنگ خودرو شده باشید که طبیعتاً در صورت وجود لکه رنگ، تأثیر زیادی در افت قیمت خودرو داشته است. اولین حسی که در چنین لحظه‌ای داریم، حسی فریب‌خوردگی است و این‌که هنگام خرید این خودرو متضرر شده‌ایم. پس در این زمان، به فکر کارشناسی رنگ خودرو و جبران ضرر خود می‌افتیم. 

تعریف کارشناسی رنگ خودرو

رنگ فابریک خودر­و که درواقع همان چیزی است که در کارت ماشین ذکر شده است، به‌ مرور زمان و بر اثر عوامل گوناگونی چون تصادف، برخورد با اشیا نوک تیز و… دچار آسیب­ و خط و خش می‌شود. گاهی این ایرادات، آن‌قدر جزئی است که مالکان ترجیح می‌­دهند آن را به حال خود رها کنند. این موارد هنگام فروش نیز به‌راحتی توسط خریدار قابل‌رؤیت است؛ اما زمانی این ایرادات مشکل‌ساز می‌­شود که مالک خودرو بعد از ترمیم و رنگ‌کردن، این موضوع را از دید خریداران مخفی­ کند و برای جلوگیری از کاهش قیمت، توضیحی در این‌ باره به خریدار ن­دهد.

صافکاران و نقاشان حرفه‌ای خودرو، گاهی به‌گونه‌ای ایرادات بدنه خودرو را رفع می‌کنند که به‌هیچ‌عنوان با چشم عادی قابل‌دیدن نیست و تشخیص آن، تنها از عهده افراد خبره برمی‌آید. این‌جا است که کارشناس رنگ خودرو به داد خریداران می‌رسد و با استفاده از روش‌ها و ابزار کاملاً تخصصی، میزان سلامت رنگ خودرو را تائید می‌کند.

ضرورت کارشناسی رنگ برای خرید خودرو

افرادی که سابقه خرید خودرو دست­‌دوم را داشته باشند، یقینا می­دانند که یکی از مراحل انتخاب خودروی کار­کرده مناسب، تشخیص رنگ‌شدگی آن است؛ چراکه ظاهر خودرو، یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در بحث قیمت­‌گذاری خودروهای دست­‌دوم به‌حساب می­‌آید. هرگونه لکه یا رنگ‌شدگی خودرو که ناشی از خسارت­‌ها و تصادفات جزئی یا سنگین باشد، بسته به میزان و محل آن، موجب کاهش قیمت است. بر طبق آمار، حدود 72 درصد خودروهای دست‌دوم حداقل یک ایراد بدنه یا فنی دارند که تشخیص آن‌­ها، تنها از یک کارشناس خودروی متخصص و باتجربه ساخته است. رنگ‌­شدگی، می­‌تواند در قسمت­‌های گلگیر جلو و عقب، صندوق‌عقب، کاپوت یا درب‌­های خودرو باشد؛ البته در این میان، رنگ‌شدگی سقف، ستون و شاسی‌های خودرو، بیشترین افت قیمت را با خود به‌همراه دارد.

همان‌طورکه در بخش قبل گفتیم، برخی فروشندگان برای فروش خودرو به قیمت بالاتر، تمام تلاش خود را می‌کنند تا موضوع رنگ‌شدگی خودرو را از چشم خریدار مخفی نگه دارند. همین موضوع، به‌آسانی ضرورت اهمیت کارشناسی رنگ خودرو را مشخص می‌­کند. هیچ لکه‌گیری و رنگ‌شدگی جزئی، هرچند که با مهارت بسیار هم انجام شده باشد، از نگاه یک کارشناس حرفه‌ای رنگ خودرو، پنهان نمی‌­ماند. همین موضوع، ضرورت استفاده از کارشناسی رنگ خودرو به‌عنوان یکی از ارکان اصلی معاملات خودروی دست‌دوم را نشان می‌دهد.