ضرورت بررسی لنت، تسمه ها، روغن و فیلتر هوا قبل از سفر

ضرورت بررسی لنت، تسمه ها، روغن و فیلتر هوا قبل از سفر، حتماً چند هفته قبل از سفر، برای بررسی خودرو، قرار ملاقاتی را با مکانیک جهت بررسی چک‌لیست خودرو تنظیم کنید. اگر خودرو نیاز به تعمیرات جزئی داشته باشد، لازم نیست سفر خود را به تعویق بیندازید. قبل از سفر، فشار تایرها و میزان آب موجود در رادیاتور و روغن موتور را بررسی کنید. با ما همراه باشید تا به بررسی موارد مهمی که قبل از سفر باید آنها را چک کنید بپردازیم.

تعویض لنت‌های معیوب

اگر بیش از 30000 کیلومتر از آخرین باری که لنت‌ترمزهای خودرو را تعویض کرده‌اید می‌گذرد، باید حتماً قبل از سفر آن‌ها را تعویض کنید. هم‌چنین اگر ترمز شدت لازم را نداشت و احساس کردید بعد از گرفتن ترمز خودرو با کمی تاخیر می‌ایستد، باید بدانید لنت‌های جلو اصطکاک لازم را ایجاد نمی‌کنند. هم‌چنین اگر ترمز‌دستی عمل نمی‌کند، باید لنت‌های عقب را تعویض کنید. به‌طورکلی، لنت‌ها یکی از موارد مهم در چک‌لیست خودرو هستند.

مقدار و تازگی روغن موتور

روغن موتور را بررسی کنید. برای این کار، میله اندازه‌گیری روغن موتور (گیج) را با یک پارچه پاک کنید، مجدداً آن را داخل محفظه فرو ببرید، سپس خارج کنید. در این زمان، به سطح روغن رسیده به میله با توجه به سطح پایین (حداقل) و سطح بالا (حداکثر) نگاه کنید. اگر میزان روغن موتور کم باشد، باید مقداری به آن اضافه کرده یا روغن را کلاً تعویض کنید. هم‌چنین روغن موتور باید شفاف و کمی زرد یا حتی زرد مایل به سبز باشد. برای تعویض روغن موتور، باید به تعویض روغنی مراجعه کنید.

بررسی تسمه دینام و تسمه تایم

کلیه تسمه‌های خودرو را از لحاظ سفتی بررسی کنید. مطمئن شوید که روی تسمه دینام و تسمه تایم هیچ‌گونه پارگی یا ترک‌خوردگی وجود نداشته باشد. اگر پارگی مشاهده کردید، تسمه نیاز به تعویض دارد. تسمه را با انگشتان خود بگیرید و آن را به بالا و پایین حرکت دهید تا کشش آن را بررسی کنید. در هر صورت، اگر دست‌به‌آچار هستید، به‌تنهایی می‌توانید اقدام به تعویض تسمه‌ها کنید؛ در غیر این صورت، به تعمیرگاه مراجعه کنید.

تمیز‌بودن فیلتر هوا

اطمینان حاصل کنید که فیلتر هوا مسدود نشده است. اکثر وسایل نقلیه با طی مسافتی نیاز به تعویض فیلتر هوا دارند؛ اما خوب است قبل از سفر، به وضعیت فیلتر هوا رسیدگی شود. فیلتر هوا معمولاً در یک جعبه هوای متصل به انتهای یک لوله پلاستیکی آکاردئونی قرار دارد که در گوشه زیر کاپوت است. جعبه را باز کنید و فیلتر هوا را چک کنید. فیلتر باید عاری از زباله و معمولاً سفید و تمیز باشد. اگر کثیف به نظر می‌رسد، باید آن را عوض کنید.

ضرورت وجود جعبه وسایل کمکی

باید وسایل ضروری برای تعویض تایر (جک اضطراری و زاپاس) را در‌اختیار داشته باشید؛ اما ممکن است بخواهید خود را برای سایر موارد اضطراری نیز مجهز کنید. این موارد شامل کابل‌های باتری به باتری، کپسول آتش‌نشانی، زنجیر چرخ، پتوهای اضافی، آب، مواد غذایی یا چراغ‌قوه است. حمل کیف کمک‌های اولیه پزشکی نیز ایده خوبی است.