دینام خودرو چیست ؟ ، از مهم ترین و خاص ترین قطعات خودرو دینام ماشین می باشد که به شکل کلی وظیفه تولید برق و انرژی الکتریکی در خودرو را دارا است .

در این مقاله قصد داریم تا با دینام ماشین و چگونگی کارکرد دینام خودرو به شکل کلی و مفید آشنا نماییم و در آخر به نشانه های خرابی دینام ماشین رسیدگی نماییم .
وظیفه اصلی دینام خودرو ، شارژ دوباره ی باطری است . یک باطری ماشین در مدت زمان روشن بودن خودرو به شکل خودکار برق را با کلیه ی اجزای الکتریکی و الکترونیکی خودرو را انتقال می دهد . اما باطری خودرو به تنهایی توان انتقال این اندازه انرژی الکتریکی را به اجزای خودرورا دارا نمی باشد . اما دینام ماشین به صورت دائم و در زمان روشن بودن موتور ماشین برق تولید می کند و این برق را در اختیار باطری می گذارد . به شکل کلی باید گفت وظیفه دینام تولید برق و ذخیره برق در باطری ماشین است . پس متوجه شدیم که در زمان خرابی دینام ماشین ، در زمان کوتاهی باطری ماشین خالی می شود . به شکل خلاصه باید گفت وظیفه باطری تنها به دست آوردن برق برای استارت زدن خودرو و در صورت لزوم روشن نبودن موتور می باشد و انتقال برق به نقاط گوناگون در حین روشن بودن موتور به وسیله ی دینام ماشین صورت می پذیرد .
خراب شدن دینام خودرو نشانه هایی دارد که قصد داریم به مهم ترین آن ها اشاره کنیم . اولین علامت خرابی دینام ماشین ، چراغ هشدار می باشد . در بسیاری از خودروها چراغ هشداری برای آگاه کردن از وضعیت دینام و باطری ماشین موجود می باشد . این چراغ در کنار صفحه کیلومتر ماشین است . به شکل معمول در موقع استارت زدن خودرو ، این چراغ روشن می شود و بعد خاموش می شود و اما اگر بعد از استارت زدن و روشن شدن خودرو ، این چراغ روشن بود به این دلیل است که باطری و یا دینام ماشین دچار مشکل شده است . برای پیدا کردن این چراغ می توانید از دفترچه راهنمای خودرو نیز استفاده کنید .
از دیگر راه های آگاهی از وضعیت دینام خودرو ، تست بار را باید انجام دهید . این تست احتیاج به عوض کردن دینام را مشخص می نماید . برای انجام این تست کافی است چراغ های بزرگ خودرو را روشن نمایید و استارت بزنید ؛ در عین حال به اندازه روشنایی چراغ ها دقت کنید و اگر تفاوتی در اندازه روشنایی چراغ ها درست نشد به احتمال زیاد دینام ماشین مشکلی ندارد . اما اگر در زمانی که استارت زدید ، نور چراغ ها کم شد نشانگر این است که انرژی را فقط از باطری می گیرد و دینام خراب می باشد .