آشنایی با تاریخچه تولید لاستیک در ایران و بهترین برندهای ایرانی از لحاظ کیفیت

آشنایی با تاریخچه تولید لاستیک در ایران و بهترین برندهای ایرانی از لحاظ کیفیت، این روزها با افزایش قیمت لاستیک‌های خارجی، عده زیادی از مالکان خودروها به خرید لاستیک ایرانی روی آورده‌اند و در همین زمان پرسش‌های مختلفی ذهن مالکان را درگیر می‌کند، برای مثال بهترین برند لاستیک ایرانی چیست یا پرفروش‌ ترین لاستیک ایرانی کدام است؟ در این نوشتار نیز به بررسی موضوع پربازدید این روزها، یعنی بهترین لاستیک ایرانی خواهیم پرداخت، پس اگر قصد تعویض لاستیک‌های اتومبیل خود را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

تولید لاستیک از چه زمانی در ایران آغاز شد؟

تایر یا لاستیک یکی از لوازم مصرفی خودرو است که به طور مرتب نیاز به تعویض دارد. تایرها همانند بسیاری دیگر از قطعات خودرو، دوره تکامل طولانی را طی کرده‌اند تا در نهایت به شکل امروزی تبدیل شده‌اند. تولید لاستیک در ایران سال‌ها پس از ورود اولین خودرو در میانه‌های دهه 1340 خورشیدی آغاز شد و از آن زمان تاکنون، شرکت‌های بزرگ و کوچک مختلفی به جرگه تولیدکنندگان لاستیک در ایران پیوسته‌اند.

بهترین برند لاستیک ایرانی، برندهای باکیفیت

همان‌طور که در قسمت قبل اشاره شد، برندهای ایرانی مختلفی در حوزه تولید لاستیک فعال هستند، اما در این بین دو برند بارز و کویر تایر نام خود را با کیفیت در اذهان مشتریان ایرانی ماندگار کرده‌اند. البته تولیدات این دو برند نسبت به سایر محصولات ایرانی قیمت بالاتری دارند و برای خرید آن‌ها به بودجه بیشتری نیاز خواهید داشت.

شرکت تولید لاستیک بارز فعالیت خود را از دهه 1360 با نام صنایع لاستیک سیرجان آغاز کرد و در دهه 1380 و پس از چند تغییر، بارز نام گرفت. شرکت بارز برای چند سال پیاپی به عنوان پرفروش ترین لاستیک ایرانی دست یافت و همچنان یکی از برندهای مطرح در بازار تایر کشور است. تولیدات بارز شامل انواع تایر خودروهای سبک و سنگین می‌شوند. خط تولید بارز براساس فناوری کنتیننتال آلمان بنیان نهاده شد و همین مساله سبب شده تا مشتریان این برند با مفهوم کیفیت بشناسند.

دیگر تولیدکننده تایر ایرانی که طی سالیان اخیر به عنوان بهترین برند لاستیک ایرانی نزد اهالی بازار شهرت دارد، شرکت کویر تایر است. این شرکت فعالیت خود را از اواخر دهه 70 خورشیدی در بیرجند آغاز کرد و به مرور بین اهالی بازار شهرت یافت. تولیدات کویر تایر از نظر قیمت هم‌سطح محصولات بارز هستند و طی چند سال اخیر به شدت نظر مثبت مالکان خودروها را به سمت خود جلب کرده‌اند.

بزرگترین نقطه قوت دو برند بارز و کویر تایر که موجب شده آن‌ها در لیست بهترین برند لاستیک ایرانی قرار گیرند و فروش مناسبی داشته باشند، تولید تایرهای مختلف براساس یک رینگ است. با توجه به این‌که اکثر تولیدات خودروسازان را محصولات متعلق به سال‌ها پیش تشکیل می‌دهند، استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر موجب افزایش چسبندگی و بهبود هندلینگ آن‌ها می‌شود. تایرهای پهن‌تر نسبت به لاستیک‌های استاندارد خودروهای ایرانی اندکی گران‌تر هستند، اما هر دو شرکت کویر تایر و بارز این نوع از لاستیک را در سبد محصولات خود ارائه کرده‌اند.