آشنایی با انواع پلاک گذر موقت و شرایط و مدارک لازم برای ورود خودرو و اخذ پلاک

آشنایی با انواع پلاک گذر موقت و شرایط و مدارک لازم برای ورود خودرو و اخذ پلاک، برای اینکه خودرویی را بخواهید بصورت گذر موقت وارد کنید باید یک سری شرایط را داشته باشید. همچنین برای اخذ پلاک گذر موقت نیز باید مدارکی را ارائه دهید. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت پلاک گذر موقت، ملی و منطقه آزاد

پلاک ملی، پلاکی است که روی خودروهای داخلی یا وارداتی که مجوز ترخیص از گمرک دارند، نصب می‌شود. برای داشتن پلاک ملی به مدارک سکونتی و اقامتی نیاز دارید.

پلاک منطقه آزاد، پلاکی است که روی خودروهای وارداتی در مناطق آزاد تجاری نصب می‌شود. پلاک منطقه آزاد همان‌طور که از اسم آن مشخص است، مجوز تردد خودرو را فقط در مناطق آزاد صادر می‌کند. البته دارندگان این پلاک سالیانه به‌مدت محدود می‌توانند از مناطق آزاد خارج شوند و در محدوده سرزمین اصلی تردد کنند.

پلاک گذر موقت که بحث اصلی ما در این مقاله است، برای خودروهایی صادر می‌شود که امکان ترخیص دائمی از گمرک را ندارند یا فقط قصد گذر از ایران را دارند. پلاک گذر موقت انواع مختلفی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

انواع پلاک گذر موقت و مدت زمان مجاز برای تردد هرکدام

انواع مختلف پلاک گذر موقت بستگی به مبدا ورود خودرو دارد.

  • خودروهایی که از مبدا امارات وارد می‌شوند، حداکثر اجازه 1 ماه تردد در خاک ایران را دارند.
  • خودروهایی که از مبدا کشور افغانستان و کشورهای حوزه خلیج‌فارس (به‌جز امارات) وارد می‌شوند، تا حداکثر 2 ماه اجازه تردد دارند.
  • خودروهایی که خارج از دو دسته بالا هستند (از سایر کشورها)، می‌‎توانند تا 3 ماه در کشور تردد کنند. همچنین در صورتی‌که این افراد اجازه اقامت بیشتر از این زمان را داشته باشند، اجازه تردد آن‌ها تا حداکثر 6 ماه تمدید می‌شود.

شرایط لازم برای ورود خودرو پلاک گذر موقت به ایران

اتباع یا افراد غیرمقیم در ایران، باید شرایط زیر را برای ورود به کشور با خودرو گذرموقت داشته باشند:

  • افراد غیرمقیم خارجی (توریست، اتباع خارجی و …) باید ابتدا مجوز ورود و اقامت کوتاه مدت در ایران را کسب کنند تا بتوانند همراه با خودرو وارد خاک ایران شوند.
  • اتباع ایرانی غیرمقیم، باید حداقل 3 ماه خارج از مرز ایران زندگی کرده باشند تا بتوانند با خودرو وارد خاک ایران شوند و پلاک گذر موقت بگیرند.

مدارک لازم برای اخذ پلاک گذر موقت

برای ورود ماشین گذر موقت به ایران باید مدارک زیر را همراه خود داشته باشید:

  • مجوز عبور از کشور (کارنه دوپاساژ، تربیتیک، دیپیتیک)
  • معرفی‌نامه گمرکی
  • مدارک شناسایی مالک خودرو (برای اتباع ایرانی)
  • پاسپورت یا گواهینامه معتبر بین‌المللی (برای اتباع خارجی)