آشنایی با ابزارهای تشخیص رنگ خودرو
آشنایی با ابزارهای تشخیص رنگ خودرو

آشنایی با ابزارهای تشخیص رنگ خودرو، تشخیص رنگ‌شدگی خودرو، کار چندان ساده‌ای نیست و نیاز به افراد متخصص و ابزار­ها و روش‌های خاص خود دارد. ازآن‌جایی‌که در کشور ما خودرو کالایی سرمایه‌ای محسوب می‌شود و طی سا‌ل‌های گذشته نیز قیمت خودرو به شکل عجیبی سیر صعودی به خود گرفته است، ضرورت و اهمیت کارشناسی رنگ خودرو بیش از هر زمان دیگری موردتوجه قرار دارد. اگر شما نیز به دنبال ابزارهای تشخیص رنگ شدگی خودرو هستید و قصد خرید خودروی دست دوم را دارید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع ابزارهای تشخیص رنگ خودرو، ابزارهای مغناطیسی و ابزارهای تست رنگ دیجیتال آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا درباره تشخیص رنگ خودرو و ابزارها و روش‌های آن بیشتر بدانید.

ابزار تشخیص رنگ خودرو

رنگ‌شدگی خودرو اگر بی‌دقت و بی‌کیفیت یا اصطلاحاً پوست پرتغالی انجام شده باشد، با چشم قابل‌تشخیص است. هم‌چنین مواردی مانند پریدگی یا پوسته‌شدن رنگ، بی‌احتیاطی و پاشیدگی رنگ به قسمت‌هایی که نباید رنگی باشند، تغییر رنگ مات برخی قسمت‌ها نسبت به رنگ متالیک بدنه و به‌جاماندن رد و اثر سنباده نیز اصولاً با چشم قابل‌رؤیت است؛ اما با پیشرفت‌های چشم‌گیری که در بحث صاف­کاری و نقاشی خودرو اتفاق افتاده است، درصورتی‌که مهارت نیز چاشنی آن باشد، تشخیص قسمت‌های رنگ‌شده، عملاً با چشم امکان‌پذیر نیست؛ به‌خصوص در شرایطی که سطح رنگ‌شدگی زیاد نباشد.

درکل، ابزارهای تخصصی تشخیص رنگ خودرو، به دودسته مغناطیسی و دیجیتال تقسیم می‌­شوند:

ابزار­های­ مغناطیسی

 ابزار­ مغناطیسی تشخیص رنگ خودرو، شبیه قلمی است که از یک خط‌کش آهن‌ربایی و یک فنر تشکیل شده است. با حرکت‌دادن این ابزار بر روی سطح خودرو، در قسمت‌های رنگ‌شده به دلیل افزایش ضخامت رنگ، شاهد قدرت جذب کمتری هستیم. هرچه ضخامت رنگ کمتر باشد، نیروی مغناطیسی بیشتر است و درجه روی قلم نیز عدد کوچک‌­تری را نشان می‌دهد و بالعکس.

ابزار تست رنگ دیجیتال

دستگاه‌های دیجیتالی تشخیص رنگ، ابزار­های مدرن‌تری هستند که به کمک کارشناسان خودرو آمده‌­اند. این ابزار­های کوچک اما قابل‌اعتماد، درواقع نوعی ضخامت‌سنج دیجیتالی رنگ هستند که قابلیت تشخیص، اندازه‌گیری و نمایش ضخامت لایه‌های رنگ بدنه تا دقت یک‌هزارم میلی‌متر (میکرون) را دارند. دستگاه تشخیص رنگ دیجیتال، یکی از دقیق‌ترین و قابل‌اطمینان‌ترین ابزار و روش‌ها در کارشناسی رنگ بدنه خودرو هستند که قابلیت سنجش ضخامت و کیفیت رنگ بدنه خودرو را با استفاده از امواج الکترومغناطیس یا فراصوت دارند. با قراردادن این ابزارهای کوچک بر روی بدنه خودرو، می‌­توان عدد مربوط به میزان ضخامت رنگ را روی نمایش‌گر آن‌ها مشاهده کرد. مقایسه اعداد به‌دست‌آمده از نواحی مختلف خودرو، می‌تواند قسمت‌های رنگ‌شده را به‌آسانی مشخص کند.