مخترع اتومبیل
مخترع اتومبیل

اینکه اولین اتومبیل دنیا توسط چه کسی و در کجا ساخته شدهاست جای بحث و اختلاف نظرهای بسیاریداشته و دارد. عده‌ای با قاطعیت آن را به کارل بنز نسبت می‌دهند و عده‌ای دیگر معتقدند پیش از کارل بنز افراد دیگر وسایلی را اختراع کردند. و اختراع آن را نسل اول خودرو در جهان می دانند این موضوع می‌تواند اولین مخترع اتومبیل را به چالش بکشد.

مخترع اتومبیل

مخترع اتومبیل

مخترع اتومبیل چه کسی است؟

با بررسی قدیمی‌ترین اسناد برای پاسخ به این سوالات ما را به کشور آلمان رسیده ایم. کشوری که هنوز هم بزرگترین قدرت های صنعت خودروی جهان یعنی مرسدس بنز و بی ‌امهر روز با فناوری‌های جدید عاشقان دنیای خودرو را شگفت زده می‌کنند. قبل از اختراع اتومبیل بسیاری از افراد برای ساخت یک وسیله متحرک تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند که به این وسایل نمی توان نام اتومبیل داد. اما مطمئنا اولین جرقه‌های ساخت خودرو از همین اختراعات آغاز شده است.

اولین وسیله متحرک دنیا

تلاش برای به حرکت درآوردن وسایل مختلف برای انجام کارهای گوناگون به خیلی سال‌های گذشته بازمی‌گردد. در آن زمان وسایل نقلیه که برای حمل بار و افراد استفاده می‌شد به وسیله  اتصال به اسب یا حیوانات دیگر حرکت می‌کردند.

فردیناند وربیست مخترع اتومبیل و اولین خودروی او

فکر ساختن یک وسیله متحرک برای اولین بار به ذهن فردیناند فربیست رسید که یک مبلغ مسیحی بلژیکی در چین بود. او را شاید نتوان مخترع خودرو معرفی کرد. اما وسیله‌ای که او ساخت چیزی شبیه به یک ارابه پنج چرخ بود که با نیروی بخار حرکت می‌کرد. این خودروی ۶۵ سانتی متری برای امپراطور چین آماده شده بود.

اولین ماشین یا وسیله نقلیه‌ای که برای جابه‌جایی افراد ساخته شد در سال ۱۷۶۷ توسط نیکلاس جوزف کان فرانسوی طراحی شد. این خودرو با داشتن چهار چرخ یک محفظه بخار بزرگ در قسمت جلو داشت که نیروی محرکه آن بود. و از اینجا فکر ساخت موتورهای احتراقی جدید به ذهن طراحان آن زمان رسید. اولین موتور احتراقی در سال ۱۸۶۰ توسط اتین لونوار بلژیکی ساخته شد که بعدها طراحی این موتور در ساخت یکی از معروفترین خودروهای جهان یعنی مرسدس بنز به کار برده شد.

و در آخر باید به یکی از نوستالژیک‌ترین خودروهای تاریخ جهان اشاره کنیم. در مورد تاریخ خودروسازی نمی توان مطلب زیادی نوشت و نامی از قورباغه مشهور آلمانی نبرد. در سال ۱۹۳۶ فولکس بیتل به دستور مستقیم هیتلر در کشور آلمان ساخته شد. با ورود به جنگ جهانی تولید زیاد این خودرو متوقف گشت. اما بعد از جنگ مجددا خط تولید آن رونق آغاز به کار کرد و خیابان‌های تمامی کشورهای دنیا میزبان خودرویی بود که تولیدش توسط یکی از بزرگترین دیکتاتورهای دنیا دستور داده شده بود.

آخر مخترع اتومبیل چه کسی است؟

همانطور که دیدید افراد مختلفی در قرن نوزدهم میلادی از کشورهای مختلف تلاش داشتند تا در زمان خود به عنوان اولین مخترع اتومبیل شناخته شوند. آنچه که در اینجا اهمیت دارد دیدگاه ما نسبت به اتومبیل است. اگر بخواهیم اولین وسیله متحرک را به عنوان خودرو در نظر بگیریم شاید باید گفت که فردیناند فربیست و نیکلاس جوزف کان را به عنوان اولین مخترع خودرو معرفی کرد.