آیا استفاده از رینگ اسپرت بر عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد؟
آیا استفاده از رینگ اسپرت بر عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد؟

از اوایل دهه هشتاد خورشیدی و همگام با عرضه پژو 206 و پژو پارس، تب استفاده از قطعات افترمارکت هم‌چون رینگ اسپرت در خودروها افزایش یافت. علت اصلی چنین رویکردی، انتشار فیلم‌هایی با موضوع خودرو هم‌چون سری فیلم‌های تاکسی و سریع و خشن بود که در آن‌ها، انبوهی از خودروهای تقویت‌شده به نمایش گذاشته می‌شدند. رواج بازی‌های کامپیوتری و کنسول‌های بازی نیز موجب شد تا ایده‌های بسیاری پیرامون تقویت و شخصی‌سازی خودروها در ذهن مالکان آن‌ها شکل گیرد. از آن روزها تاکنون، شاهد استفاده از انواع Sport Wheel در خودروهای داخلی و وارداتی هستیم و این علاقه تاکنون فروکش نکرده است. با این حال، خرید و نصب این نوع به جای رینگ استاندارد، شرایط خاصی را می‌طلبد که باید تمامی آن‌ها را به دقت رعایت کرد تا مشکلی گریبان‌گیر مالک خودرو نشود.

آیا استفاده از رینگ اسپرت بر عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد؟

کاملا واضح است که استفاده از Sport Wheel و لاستیک‌های متفاوت با نسخه استاندارد، بر عملکرد خودرو تاثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل برخی خودروسازان رینگ‌های آلیاژی را به‌عنوان گزینه‌ای اضافه در تیپ‌های فول محصولات خود ارائه می‌دهند. با این وجود، در کشورمان که روزبه‌روز از امکانات رفاهی خودروها به بهانه‌های مختلف کاسته می‌شود، مالکان ترجیح می‌دهند تا با صرف هزینه شخصی و استفاده از قطعات سفارشی، اتومبیل خود را شخصی‌سازی کنند.

به طور معمول، Sport Wheels مورد استفاده در خودروها، بزرگ‌تر از رینگ سایز استاندارد خودروها هستند. استفاده از رینگ‌های بزرگ‌تر، به چند طریق بر عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد. نخستین تاثیر آن بر عملکرد خودرو، در قسمت انتقال قدرت اتفاق می‌افتد. استفاده از نوع بزرگ‌تر موجب می‌شود تا فشار بیشتری به محورها و مجموعه دیفرانسیل وارد شود؛ چراکه آن‌ها به انرژی بیشتری برای چرخاندن چرخ‌ها نیاز دارند. این مساله در درازمدت موجب واردآمدن فشار بر پیشرانه و سیستم انتقال قدرت خودرو و باعث خرابی قطعات مختلف خواهد شد.

همان‌طورکه در بخش پیش اشاره کردیم، استفاده از نوع اسپرت که معمولا بزرگ‌تر هستند، موجب خواهند شد تا فشار بیشتری بر پیشرانه و سیستم انتقال قدرت وارد شود. درنتیجه، مصرف سوخت خودرو افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر، به دلیل کاهش راندمان مجموعه انتقال قدرت، شتاب و کشش خودرو کاهش قابل‌توجهی را تجربه خواهد کرد.

هم‌گام با افزایش سایز رینگ و لاستیک خودرو، باید از لنت‌ها و دیسک‌های ترمز قدرت‌مندتری استفاده کنید؛ زیرا چرخ‌ها نسبت به حالت استاندارد بزرگ‌تر و سنگین‌تر هستند. البته تعویض رینگs با انواع اسپرت در کشورمان معمولا بدون کارشناسی انجام می‌شود؛ از این رو، وجود ایرادات مختلف در سیستم ترمز خودروهایی که به Sport Wheel مجهز هستند، طبیعی خواهد بود.

علاوه بر اینکه رینگ اسپرت بر عملکرد خودرو تأثیر می گذارد، بر کیفیت سواری و ارزش فروش خودرو نیز اثرگذار است. از این رو ما در مقاله تأثیر رینگ اسپرت بر کیفیت سواری و ارزش فروش خودرو، به بررسی این دو موضوع پرداخته ایم. با ما همراه باشید.