آشنایی با دو دلیل استارت نخوردن خودرو، خوابیدن باتری و خرابی دینام
آشنایی با دو دلیل استارت نخوردن خودرو، خوابیدن باتری و خرابی دینام

آشنایی با دو دلیل استارت نخوردن خودرو، خوابیدن باتری و خرابی دینام، صبح یک روز پر مشغله را تصور کنید که باید در سریع‌ترین زمان خود را به‌محل کار برسانید. بدترین اتفاقی که در این شرایط می‌تواند رخ دهد، استارت نخوردن ماشین است. شاید در این شرایط مستقیم به‌سراغ باتری ماشین بروید؛ اما باید توجه داشته باشید که خوابیدن باتری خودرو تنها یکی از مشکلاتی است باعث روشن نشدن آن می‌شود. در این مطلب قصد داریم به‌بررسی مهم‌ترین دلیل استارت نخوردن ماشین بپردازیم. اگر کنجکاو هستید که با انواع راهکار استارت نخوردن خودرو آشنا شوید، تا پایان این مطلب را دنبال کنید.

دلیل استارت نخوردن ماشین در سرما

اصلی‌ترین علت استارت نخوردن ماشین در روزهای سرد زمستان، خوابیدن باتری است. این مشکل معمولا وقتی رخ می‌دهد که چند روز پیاپی ماشین را روشن نکنید. باتری را می‌توان مهم‌ترین قطعه در سیستم برق ماشین نامید. اگر باتری انرژی لازم را ذخیره نکرده باشد، حین استارت زدن، توان الکتریکی مورد نیاز برای روشن شدن خودرو تامین نمی‌شود. خرابی دینام، مشکل در اتصالات سیم کشی بین دینام و باتری و همچنین تجمع گرد و غبار روی محل اتصالات باتری نیز احتمال خوابیدن باتری خودرو را افزایش می‌دهند.

اگر خودروی شما گیربکس دستی دارد، می‌توانید با هل دادن آن را روشن کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای خودرو اتوماتیک هیچ‌گاه از هل دادن برای روشن کردن استفاده نکنید. راه حل دیگر پیش روی شما شارژ کردن باتری است. این راه در صورتی که باتری و دینام خودرو و اتصالات آن‌ها مشکلی نداشته باشند، مفید است.

برای این منظور نیاز به کابل‌های استاندارد دارید که قطب‌های هم نام یک باتری شارژ را به باتری ماشین خود متصل کنید. معمولا ظرف 15 دقیقه باتری شارژ می‌شود. این روش را با نام باتری به باتری نیز می‌نامند. به‌خاطر داشته باشید که در صورت آسیب دیدن باتری و اتصالات آن، باید برای تعمیر یا تعویض به تعمیرگاه مراجعه کنید.

استارت نخوردن ماشین به‌دلیل خراب شدن دینام

در تمام مدت زمانی که خودروی شما روشن است، دینام وظیفه تامین برق مورد نیاز باتری و شارژ کردن آن را بر عهده دارد. دینام انرژی مکانیکی را از حرکت خودرو دریافت کرده و به توان الکتریکی تبدیل می‌کند. اگر به‌هر دلیل دینام نتواند وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد، شارژ باتری خیلی زود خالی می‌شود.

خیلی از راننده‌ها نمی‌توانند متوجه شوند که دلیل استارت نخوردن ماشین بعد از گرم شدن، خرابی دینام است یا باتری. در این شرایط بهترین کار آن است که ماشین را با هل دادن یا روش باتری به باتری روشن کنید. چند دقیقه صبر کنید تا در حالت درجا روشن باقی بماند. اگر دینام خودرو خراب باشد، ماشین شما خاموش می‌شود. برای تعمیر یا تعویض دینام نیز پیشنهاد می‌کنیم که حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید.